czwartek, 30 maja 2013

Olej lniany - zródło kwasów omega-3.

Dzisiejszy post w całości poświęcony olejowi lnianemu ;-) Większość zapewne już go dobrze zna między innymi z picia i olejowania włosów. Opisu tak wspaniałego oleju nie mogło zabraknąć na moim blogu :-)
Zainteresowanych zapraszam do lektury....

 

  Charakterystyka i skład oleju lnianego

Olej lniany można poznać nie tylko po specyficznej, bursztynowej barwie, ale także po zapachu, który przypomina rybią woń. Pamiętajmy, by wybierać tylko i wyłącznie produkty wysokiej jakości, gdyż tylko takie będą w swoim składzie zawierały nienasycone kwasy tłuszczowe, które w oleju lnianym odgrywają kluczową rolę.

Oto kilka przykładowych kwasów, które można znaleźć w tym oleju, otrzymywanym z nasion lnu:

kwas alfa-linolenowy (ALA) nazywany również po prostu kwasem omega-3
kwas linolowy (LA), funkcjonujący pod nazwą kwasu omega-6
kwas oleinowy (O), czyli po prostu kwas omega-9
spora dawka witaminy E
oraz nasycone kwasy tłuszczowe

Największy wpływ na działanie naszego organizmu mają oczywiście słynne kwasy omega, mianowicie omega – 3 oraz omega – 6. Ich zawartość wydaje się być więc najbardziej istotna, gdyż to właśnie te kwasy odgrywają ważną rolę w procesach zachodzących w układzie krwionośnym czy w układzie nerwowym. Kwasy te nie mogą być wytwarzane przez organizm człowieka, a ich walory zdrowotne zostały odkryte przez naukowców na początku XX wieku.



   Wpływ oleju lnianego na zdrowie


Składniki, znajdujące się w oleju lnianym wspomagają wiele procesów trawiennych, wspomagając jednocześnie metabolizm. Udowodniono ponadto, że olej lniany może odgrywać skuteczną rolę w zapobieganiu tworzenia się kamieni żółciowych, a ponadto wzmacnia oraz ochrania błony śluzowe układu pokarmowego.

Olej lniany ma także dobroczynny wpływ na działanie układu nerwowego. Wykorzystywany jest między innymi do leczenia wielu schorzeń mózgu, między innymi stosowany może być w leczeniu choroby Alzheimera i stwardnienia rozsianego. Jeden z kwasów, wchodzących w skład oleju lnianego, mianowicie kwas alfa-linolenowy(ALA) bierze również udział w tworzeniu kwasu DHA, bez którego nasz mózg nie byłyby w stanie normalnie funkcjonować.

Bardzo ważne znaczenie olej lniany ma także dla całego układu sercowo – naczyniowego. Wspomniany wyżej kwas alfa-linolenowy(ALA) bierze udział w obniżaniu poziomu tak zwanego „złego cholesterolu”. Składniki zawarte w oleju lnianym skutecznie są w stanie zapobiegać miażdżycom serca oraz zawałom, popularnym obecnie chorobom cywilizacyjnym.

Olej lniany zapobiega chorobom nowotworowym, ze względu na składniki, wykazujące silne właściwości antyoksydacyjne. Regularne przyjmowanie oleju nawet w niewielkich dawkach, może pomóc w zapobieganiu raka prostaty, jelita grubego oraz mogą hamować rozwój nowotworu piersi

Nienasycone kwasy tłuszczowe, będące najważniejszymi składnikami oleju lnianego, skutecznie obniżają również ryzyko zachorowania na choroby układu krążeniowego, które wydają się być również dzisiaj prawdziwą plagą.

Osoby walczące ze zbędnymi kilogramami, także powinny docenić właściwości oleju lnianego, który pomaga skutecznie redukować tkankę tłuszczową i utrzymywać właściwą równowagę hormonalną, niezbędną do osiągnięcia odpowiedniej wagi.

Przyjmowanie oleju lnianego może także doskonale zapobiegać występowaniu reakcji alergicznych.



  Olej lniany dla urody


Olej lniany ponadto doskonale leczy wszelkie schorzenia związane ze skórą. Można wykorzystywać go zarówno do leczenia trądziku różowatego, jak i oparzeń słonecznych. Produkt ten polecany jest jednak przede wszystkim osobom ze skórą wrażliwą oraz delikatną.

Naukowcy udowodnili ponadto, że olej lniany ma niesłychanie ważne znaczenie dla naszych włosów. Brak kwasów omega – 3 może powodować, że nasze kosmyki stają się suche, zniszczone oraz matowe. By zapewnić włosom zdrowy wygląd warto więc spożywać porcję oleju lnianego, a szybko zauważymy poprawę w kondycji naszych włosów.

Wszystkie panie na pewno zainteresuje również pozytywny wpływ oleju lnianego na paznokcie. Zawarte w oleju kwasy doskonale wzmacniają płytkę paznokci, zapobiegając jednocześnie ich łamliwości oraz rozdwajaniu się.



  Jak należy spożywać i przechowywać olej lniany?


By móc cieszyć się właściwym działaniem oleju lnianego, najlepiej jest przechowywać go w miejscu suchym oraz zacienionym. Naukowcy sądzą, że dobrym miejscem do przetrzymywania oleju lnianego jest lodówka, gdyż tam znajdujące się w nim składniki mogą być skutecznie chronione przed działaniem promieni słonecznych. W czasie przechowywania oleju w lodówce, ciecz może stać się mętna, aczkolwiek nie powinno to spowodować utraty najcenniejszych właściwości.

Pamiętaj, że oleju lnianego nigdy nie wolno podgrzewać! Należy go spożywać tylko i wyłącznie na zimno!

Profilaktycznie, lekarze zalecają spożywanie około trzech – czterech łyżek stołowych oleju dziennie. Można również zastosować przelicznik – na każdy kilogram masy ciała powinien więc przypadać 1 gram oleju. Olej lniany oczywiście może być również przyjmowany jako dodatek do sosów, sałatek surówek.

źródło: olejlniany.org

  Czy wiesz, że...


siemię lniane zawiera 700 !!! razy więcej lignanów niż inne gatunki roślin (lignany – roślinne prekursory hormonów tkankowych o właściwościach przeciw nowotworowych) – zawartość lignanów w różnych produktach
olej lniany zawiera dwa razy więcej kwasów omega-3 niż olej z wątroby rekina
w 60 % nasz mózg zbudowany jest na bazie kwasów omega-3
już po kilku dniach stosowania oleju lnianego możemy przywrócić w organizmie homeostazę czyli równowagę
brytyjski ekspert Richard Doll stwierdził, że stosowanie oleju lnianego w codziennej diecie zapobiegłoby tylko w Wielkiej Brytanii 450 zgonom dziennie
podstawowym tłuszczem w diecie kulturystów jest olej lniany

źródło: urodaizdrowie.pl


Grupa: Wielonienasycone




W chwili obecnej mam małą przerwę od picia tego oleju, ponieważ mi się skończył i trzeba uzupełnić zapasy :-D Zapach i smak według mnie ma okropny! Chyba najbardziej obrzydliwy z jakim miałam do czynienia :-D O jakichkolwiek efektach jak na razie trudno mi powiedzieć, bo stosowałam go tylko miesiąc.

Jeśli chodzi o cenę, ja za 250 ml oleju lnianego zapłaciłam 2,95 euro (około 12 zł).

A jakie są Wasze doświadczenia z tym olejem? :-)

8 komentarzy:

  1. Podziwiam Cię, że go pijesz, nie wiem czyja byłabym taka odważna.

    OdpowiedzUsuń
  2. dużo zalet słyszałam na jego temat :)
    ja jedynie korzystam z niego podczas gotowania wigilijnej kapusty, a on ma jeszcze tyle dobrych własćiwwości :)
    pozdr i zapraszam :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam olej lniany. Zawsze z rana polewam nim porcję warzyw :)
    Na włosach sprawdza się równie dobrze no i przede wszystkim świetnie działa na rany.

    OdpowiedzUsuń
  4. muszę go w końcu kupić, ale zawsze cos wypada ;/

    OdpowiedzUsuń
  5. Właśnie wczoraj po raz pierwszy olejowałam włosy, i właśnie olejem lnianym. Zapach na początku nawet mi się podobał, ale teraz kiedy został na włosach, mnie strasznie denerwuje. Nie wiem, może za dużo go nałożyłam? W każdym razie włosy są mięciutkie ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Świetny post :)
    Moja koleżanka jest na diecie dr.Budwig i często dodaje olej lniany do rożnych potraw.

    OdpowiedzUsuń
  7. Słyszałam dużo dobrego na temat oleju lnianego. Wiem też, że nie można kupować każdego oleju, najlepiej kupić w aptece, z lodówki. Te które stoją w hipermarketach czy gdziekolwiek na wystawie są niewiele warte bo tracą właściwości. Dlatego tez trzeba je przechowywać w lodówce, tak jak pisałaś.

    OdpowiedzUsuń
  8. Jest na szczycie mojej listy olejów do wypróbowania :)

    OdpowiedzUsuń

Czytam wszystkie komentarze i odwiedzam każdego, kto zostawi mi komentarz :-) Każdy wpis motywuje mnie do dalszego pisania :-)
Nie życzę zaś sobie spamu i 'pustych' reklam.

Jeśli podoba Ci się mój blog, zostań ze mną na dłużej i dodaj go do obserwowanych, sprawiając mi tym samym ogromną radość :-)

Dziękuję bardzo i pozdrawiam! :-*

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

└► Szukaj na blogu Lilit! ;-)

└► Licznik wstawiony dnia: 01.01.2014

Flag Counter